Ortak Avrupa Çerçevesi Referans Dil Beceri Seviyeleri

Yabanci dil seviyeleri 6 seviyeden oluşur. A1/A2/B1/B2/C1/C2

A 1 Başlangıç Seviyesi (İlk seviye)

A 2 Başlangıç Seviyesi (Orta)

B 1 Bağımsız Dil Kullanımı (İyi düzey)

B 2 Bağımsız Dil Kullanımı (Çok iyi)

C 1 Dil kullanımında yetkin (Etkili Kullanım Yeterliliği)

C 2 Dil kullanımında yetkin (Tam Yeterlilik)

5 ana gruptan oluşmaktadır.

DİNLEME

OKUMA

KONUŞMA (DİYALOG)

ANLAMA (MONOLOG)

YAZILI ANLATIM

A1

Dil eğitimine sıfırdan başlayanlar için eğitiminizin en temel basamağı ve en önemli adımıdır. A1 eğitim seviyesin de; grameri, alfabeyi, sayıları, miktarları, tarihleri, temel kalıpları, basit cümle yapılarını, olumlu - olumsuz soru cümle kalıplarını öğrenir, (hal hatır sorma, selamlaşma-vedalaşma gibi) günlük diyalogları gerçekleştirir ve herhangi bir yer, yön ve yol tarif edersiniz.  Ailenizi, arkadaşlarınızı, mesleğinizi ve kendinizi kısa basitçe ifade etmeye başlarsınız.

A2

A2 eğitim seviyesin de; okuma, konuşma, yazma ve duyduğunu anlama becerileri gelişmiştir. Öğrendiğiniz dilde daha çok kelime bilgisine sahipsiniz. Demek oluyor ki dili pratiğe dökmeye  başladınız. Kendinizi, ailenizi, arkadaşlarınızı, mesleğinizi, geçmiş-gelecek konular hakkında  diyaloglar gerçekleştirir, cümleleri doğru, zaman kalıplarını yerinde kullanırsınız. Basit dilde yazılmış yazı, makale, okur, ana fikrini anlarsınız.

B1

B1 eğitim seviyesin de; günlük hayat, hobi, yolculuk, alışveriş, iş ve okulda birçok konuda öğrendiğiniz dilde diyaloglar gerçekleştirir ve herhangi bir konuşmanın konusu ana hatlarıyla anlar ve cevap verebilirsiniz. Akademik ve çok karmaşık metinler hariç, biraz daha basit dil anlatımlı  yazılmış kitapları, hikayeleri, metinleri, mesaj ve mektupları okur içeriğindeki duygu, düşünce, öfke, dilekleri anlar ve yazılı sözlü cevaplandırırsınız. Dilin konuşulduğu ülkede tek başınıza seyahat eder ve bir çok konuyla başa çıkarsınız.

B2

Tüm zamanları etkili, akıcı ve doğru cümlelerle kullanırsınız. Geçmiş olayları, gelecek ile ilgili planlarınızı, duygu düşüncelerinizi, kariyer hedeflerinizi sözlü ve yazılı olarak rahat ifade edersiniz. Öykü, deneme, makale, dergi, kitap, yabancı sosyal medya haber sitelerini okur, en sevdiğiniz yabancı dizileri, filmleri, müzikalleri, Tv programlarını, belgeselleri Türkçe alt yazı olmadan keyifle izlersiniz. Karışık cümle yapılarını sorunsuz anlar, resmi yazışmaları yapar ve aynı zamanda akademik alanda  dünya çapında kabul edilen TOEFL-IELTS ve Türkiye’de YDS sınavlarına başvuru seviyesindesiniz. Hangi dilde eğitim alıyorsanız, dilin konuşulduğu ülkeye seyahat ettiğinizde ortaya çıkabilecek her türlü sorunla başa çıkabillirsiniz.Hangi dilde eğitim almış olursanız olun, B2 seviyesini edindiğinizde , iş hayatında geçerli, iyi seviyede akademik dil bilgisi yeterliliğine sahip olursunuz.

C1

C1 eğitim seviyesin de; artık öğrendiğiniz dile tam anlamıyla hakimsiniz. Yurt dışında üniversite okumak ve çalışmak isteyen öğrencilerin dilde yeterlilik seviyesidir. Kariyer hedefiniz doğrultusunda yurtiçi ve yurtdışı iş görüşmelerini sözlü yazılı rahat gerçekleştirirsiniz. Kullandığınız dilden her türlü uluslararası dil seviye tespit sınavlarına katılabilirsiniz. Cümleler, zarflar, bağlaçlar ve özneler doğru ve yerinde akıcı kullanılır. C1 seviyesinde ki öğrenciler, farklı ana diline sahip yabancılarla rahatlıkla dilediğince her türlü konuda konuşur ve tartışırsınız. Uluslararası tüm platformlar da (kongre-fuar-sergi) öğrendiğiniz dili etkili, hızlı, üst seviyede ve eksiksiz kullanırsınız.

C2

C2 eğitim seviyesin de; kariyer hedefi olanlar, doktora, master yapacaklar ve yurt dışında üniversite okumak isteyen öğrencilerin dilde yeterliliklerinin okuma, yazma, anlama ve konuşma dili sorunsuz, üst düzeyde kullandıkları seviyedir. Öğrendiğiniz dilde, ister akademik olsun ister sosyal hayatınız da olsun, kendinizi her türlü diyaloglarda, platformlarda, iş toplantılarında, akıcı ve net ifade edersiniz. Kariyer hedefi olanlar bilirler akademik yazışmaların yazım dili farklıdır; akademik yazışmaları zorlanmadan anlar, okur, konuşur ve yazarsınız. Yurt dışında çalışmak ve kariyeriniz doğrultusunda meslek hedefiniz varsa C2 seviyesi öğrendiğiniz dilde “kariyer seviyesi” de diyebiliriz.