Rusça Kursu

Oxford Street Dil Okulları olarak Rusça eğitimlerimizi, anadili Rusça olan tecrübeli eğitmenlerimizle yürütmekteyiz.Oxford Street Dil Okulları’nda dili öğrenmeniz için farklı çalışmalar yürütülür ve yabancı dil becerilerinizi geliştirmek amaçlanır.

Özellikle turizm ve ticaret alanında gitgide önemini artıran Rusça, Türkiye’de kaçınılmaz bir dil olma yolunda hızla ilerlemektedir. Bu artan talebi karşılamak ve Rusça öğrenmek isteyen öğrencilerine kaliteli bir eğitim sunmak için Oxford Street var gücüyle çalışmaktadır.

Eğitim Şekli

Dil eğitiminde yılların verdiği tecrübemiz ve alanında uzman eğitmenlerimiz ile sizlere özel sınıflarımızda hizmet sunuyoruz.

  • Dersler alanında uzman Rus/Türk eğitmen kadrosu tarafından verilmektedir.
  • Ders materyalleri özel olarak eğitim kadromuz tarafından seçilir.
  • Ek çalışmalar (ödevler,alıştırmalar vs.) ile öğrencinin gelişimi hedef alınır.
  • Akıllı tahtalardan yararlanılarak, dersler interaktif bir ortamda işlenir.


Neden Rusça Öğrenmelisiniz?

Rus şirketlerinin Türkiye’ye, Türk şirketlerin de Rusya’ya olan yatırımları her gün artarken, çalışma dili olarak dünya resmi sıralamalarında 6.sırada yer alan Rusça büyük önem kazanmaktadır. Rusya Federasyonu ve Bağımsız Devletler Topluluğunun ortak dili olan Rusçayı, dünya üzerinde 255 milyon gibi ciddi bir rakamın konuşuyor olması, uluslararası alanlarda ne kadar önemli bir yere sahip olduğunu göstermektedir.

 

TORFL Sınavı (ТРКИ)

İngilizcesi TORFL (Test of Russian as a Foreign Language). Rusçası ТРКИ (Тест по Русскому языку Как Иностранному), yabancı dil olarak Rusça öğrenenlere yapılan bir Test sınavıdır.  Rusya Eğitim ve Bilim Bakanlığı’nın denetiminde yapılan ve Diller için Ortak Avrupa Referans Çerçevesi’nin (Common European Framework of Reference for Languages) bir parçası olarak geliştirilmiştir. 

 

Rusca Kursu

TORFL 6 farklı seviyeden oluşmaktadır:

1. Seviye, Temel (TЭУ, Elementary Level): Bu seviyede, kişinin Rusça basit kelimelerle kendini günlük hayatta ifade edebilmesi beklenmektedir.

2. Seviye, Orta (TБУ, Basic Level): Bu seviyede kişinin günlük hayatını devam ettirecek düzeyde Rusça konuşma, yazma ve dinleme becerilerine sahip olması beklenmektedir. Bu seviyede sertifika, Rus vatandaşlığına kabulde yardımcı olmaktadır.

3. Seviye, İleri (TPКИ – 1, Level – 1): Bu seviyede kişinin ana dili Rusça olan kişilerle temel düzeyde konuşabilmesi beklenmektedir. Rusya’daki üniversitelere girişlerde bu belgenin ibrazı gereklidir.

4. Seviye, İleri (TPКИ – 2, Level – 2): Bu seviyede kişinin geniş kitleler karşısında kültürel, eğitimle ilgili ve profesyonel alanlarda Rusça konuşabilme yeteneğine sahip olması beklenmektedir. Bu seviyeye ait sertifika, beşeri bilimlerde (filoloji hariç), mühendislikler ve doğa bilimi alanlarında profesyonel olarak çalışmayı sağlar. Ayrıca, lisans derecesini almak için gereklidir ve Rusya’daki üniversitelerde akademisyen olma yeterliğine sahip olduğunu gösterir.

5. Seviye, Yetkin (TPКИ – 3, Level – 3): Bu seviyede kişinin her alanda iyi bir şekilde Rusça konuşabilme yetisine sahip olması beklenmektedir. Bu seviyeye ait sertifika, Rusça konuşulan alanlarda, filoloji uzmanı, çevirmen, editör, gazeteci, diplomat ve yönetici pozisyonlarında çalışabilme yeterliliğine sahip olunduğunu göstermektedir. Ayrıca, bu sertifika, bu uzmanlık alanlarında (Rus filolojisi için, filolog ve uzmanlık eksperi ve mastırı dışında) lisans, uzmanlık ve mastır derecesi için gereklidir.

6. Seviye Yetkin (TPКИ – 4, Level – 4): Bu seviyede kişinin, Rusçaya hakim olması beklenmektedir. Bu seviyeye ait sertifika, Rus filolojisi alanında uzmanlık diploması, mastır derecesi ve doktora için gereklidir ve Rusça öğretimi ve araştırma hakkını verir.

Sınav, kelime ve dil bilgisi, dinleme, okuma, yazma ve konuşma bölümlerinden oluşmaktadır. Her bölümün eşit olarak %20 ağırlığı bulunmaktadır. Sınavda başarılı olmak için her bölümde en az %66 başarılı olmak gerekmektedir. Sınav genellikle, iki farklı günde tamamlanmaktadır.

 

Rusca Kursu

ÖSYM’ nin Rusça Sınavları KPDS-ÜDS-YDS Eşdeğerliği

Rusça için eşdeğerliği kabul edilen TORFL (ТРКИ) sınavının ve puan denklikleri aşağıdaki tablodadır:

 

                             TORFL (ТРКИ)

KPDS / ÜDS / YDS

LEVEL 4

93 – 100

100

84 – 92

95

75 – 83

90

66 – 74

85

LEVEL 3

93 – 100

80

84 – 92

75

75 – 83

70

66 – 74

65

LEVEL 2

93 – 100

60

84 – 92

55

75 – 83

50

66 – 74

45Rusça Kursu eğitimlerini Bakırköy, Beşiktaş şubelerimizden alabilirsiniz.